O projekte

Názov projektu:

Majstri techniky – manuálne zručnosti sú na nezaplatenie, Masters of technics – manual skills are still priceless (MOTI)


Priorita projektu – horizontálna, hlavná: Inklúzia a rozmanitosť vo všetkých sektoroch vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu

Dodatočné priority:

  • Riešenie znevýhodnenia vo vzdelávaní, predčasného ukončenia školskej dochádzky a nízkej úrovne spôsobilosti v základných zručnostiach
  • Podpora záujmu o vedu, technológiu, inžinierstvo a matematiku (STEM), excelentnosť v týchto odboroch a prístup STEM

Témy, na ktoré sa zameriava projekt:

  • Prekonávanie nesúlade ponúkaných a požadovaných zručností a riešenie potrieb trhu práce
  • Inklúzia marginalizovaných mladých ľudí

Motivácia vzniku projektu:

V každej partnerskej krajine chýbajú na trhu práce zamestnanci s technickými zručnosťami – remeslá postupne ustupujú a preferovanú sú digitálne zručnosti.

Rodičia často považujú technické predmety za doplnkové a tento pohľad odovzdávajú aj deťom a tie potom nevidia potenciál v rozvíjaní kreativity a technických zručností s následným využitím v budúcnosti.

Vo všetkých troch zapojených krajinách sú regióny s vysokou mierou nezamestnanosti, preto posilnenie technických zručností a kompetencií na základných školách vytvorí priestor pre zvýšenie šance mladých ľudí na zamestnanie. Rovnakú šancu by mali dostať všetci, preto sme si ako vzor pre projekt vybrali Chorvátsko – kde partner zapája do rozbehnutých projektov a aktivít aj žiačky a deti so špeciálnymi potrebami. A majú dobré výsledky.

Vyučovací predmet technika má pretrvávajúce problémy s kvalitným vybavením alebo s nedostatočne skúsenými vyučujúcimi. Základné školy na Slovensku sú vybavené relatívne dobre. Horšia situácia je v Slovinsku, kde chýba dostatočné vybavenie, ale majú dobré technické zručnosti. A v Chorvátsku majú skúsenosti, funkčnú súťaž medzi školami a zapojených žiakov.

V projekte využívane pri školení učiteľov techniky bezpečné malé obrábacie stroje, lebo tieto sú prienikom v predmete technika medzi všetkými troma krajinami. V každej krajine sa v predmete technika v nejakej miere tieto obrábacie stroje využívajú, učitelia ich poznajú, sú bezpečné aj pre menšie deti, sú vizuálne príťažlivé a ľahko sa s nimi pracuje. A hlavne, prácu s nimi zvládnu všetky deti z cieľovej skupiny projektu.

Pre všetky tri naše organizácie je tento projekt výzvou, lebo sa prvý krát zapájame do programu Erasmus+. Veríme, že nápady, idey aj skúsenosti získané v medzinárodnej spoluprácu nám pomôžu záskaž v domovských krajinách väčšiu dôveryhodnosť a väčšiu silu v spolupráci so štátnymi organizáciami a väčšími priemyselnými firmami, z ktorých pomocou a podporou by sme chceli organizovať každoročne medzinárodnú – európsku - súťaž Majstri techniky.


Naše ciele:

Hlavný cieľ:

Vyškoliť učiteľov techniky na Slovensku a v Slovinsku pod vedením učiteľov z Chorvátska, aby dokázali zapojiť deti z cieľovej skupiny - t.j. žiakov so špeciálnymi potrebami, deti z marginalizovaných skupín, deti z Ukrajiny alebo deti s disfunkciami do neformálneho vzdelávania v predmete Technika a pomohli im zvýšiť ich úroveň základných zručností.

Čiastkové ciele:

  1. Zvýšiť popularitu manuálnych činností medzi žiačkami s využitím moderných a inovatívnych princípov a cieľov orientovaných na dizajn. Cieľom projektu je, aby učitelia vytvorili tímy, v ktorých bude min. 25% dievčat
  2. Podporiť a naučiť sa pracovať v zmiešaných tímoch (chlapci, dievčatá, deti s normálnym vývinom, deti so špeciálnymi potrebami, deti z marginalizovaných skupín, deti z Ukrajiny a pod.)
  3. Vytvoriť univerzálnu platformu (web) na zdieľanie projektov, tipov a učebných osnov medzi partnerskými krajinami.
  4. Prelomiť geografické bariéry zapojením učiteľov a žiakov z rozličných regiónov zapojených krajín.
  5. Prizvať do hodnotiacich komisií pri národných súťažiach v zapojených krajinách zástupcov z radov zamestnávateľov z menej rozvinutých krajov

Výstupy:

  1. Tréningy učiteľov techniky zapojených do projektu na Slovensku a v Slovinsku lektormi z Chorvátska
  2. Tvorba školiacich materiálov - manuálov, video manuálov pre bezpečnú prácu s malými obrábacími strojmi a náradím, tvorba online databázy pre projekty, ktorú by tvorili a využívali učitelia - v troch jazykoch - slovenčina, slovinčina, chorvátčina
  3. Zorganizovanie národných súťaží "Majstri techniky" na Slovensku, v Slovinsku a v Chorvátsku
  4. Vytvoriť základ pre udržateľnosť národných súťaží a spoločnú medzinárodnú súťaž - Slovensko, Chorvátsko a Slovinsko, s potenciálom postupne zapájať aj ďalšie účastnícke krajiny ako kreatívny a inovatívny prvok na zvýšenie atraktivity a vzbudenie záujmu žiakov ZŠ o technické predmety

Zapojené organizácie – tri krajiny:

  • SEA – agentúra pre vzdelanie a vedu, o.z. Bratislava, Slovensko
  • Mali Majstor obrt, Osijek, Chorvátsko
  • Zavod TCTS, Slovenske Konjice, Slovinsko